PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)


Pedodonti nedir?
Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-14 yaş arası çocuk ve ergenlerin ağız-diş dokularındaki hastalıkları tedavi eden ve koruyucu diş hekimliği uygulamaları yapan bir bilim dalıdır.

Pedodontist kimdir?
6 sene süren diş hekimliği eğitimi sonrası 3 senelik pedodonti doktora programından mezun olan ve çocuklara uygulanan her türlü tedavi ve koruyucu diş hekimliği işlemlerinde uzmanlaşan diş hekimlerine Pedodontist (Çocuk diş hekimi) denir.

Pedodontist neden önemlidir?
Çocuk tedavisi özel ilgi gerektirmektedir. Çocuk psikolojisini iyi bilmek, onları korkutmadan diş hekimi koltuğuna alıştırmak ve diş temizliği hakkında bilgilendirerek hayatları boyunca sağlıklı dişlerle yaşayabilmelerini sağlamak gerekmektedir.

Çocukta diş hekimi muayenesi ne zaman başlamalıdır?
 Çocuklarda çok erken yaşlarda biberon çürüğü görülebildiği için, ilk diş hekimi muayenesinin ortalama 1 yaş civarında yapılması daha sonra oluşabilecek olumsuzlukları önleyecektir.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi
Süt diş dizisi tamamlandığında ağızda 8 kesici, 4 köpek ve 8 azı dişinden oluşan toplam 20 süt dişi vardır. Süt dişleri geçici olduğu için ebeveynler tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denerek pek önemsenmez. Oysa, tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrıkötü kokuçiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu, çirkin görüntülerdiş çarpıklığıçene gelişiminde bozukluk vegenel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) varan problemlere sebep olabilecektir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, "nasıl olsa yerine yenileri gelecek" yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir.